Z dziećmi w mieście – Trójmiasto

with 3 komentarze

W każdym mieście – Gdyni, Sopocie, Gdańsku znajdziecie coś innego.  Jeżeli lubicie plażę i traficie na piękną pogodę, z pewnością zabraknie  czasu, by zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca. 

Mój 10 – letni syn każdy weekend zaczyna pytaniem Gdzie jedziemy?  Często nie jedziemy nigdzie daleko. Zostajemy w Trójmieście i po raz kolejny odwiedzamy ulubione miejsca – jeżeli pogoda dopisuje – na rowerach.  

Przed przyjazdem warto sprawdzić, jakie imprezy w tym czasie będą  organizowane. Z okazji długich weekendów liczne instytucje wzbogacają swoją ofertę o dodatkowe atrakcje skierowane do całych rodzin.

Gdynia – najmłodsze miasto Trójmiasta

 

Przyjemnością będzie już sam spacer Bulwarem Nadmorskim i Skwerem Kościuszki.

Muzeum Marynarki Wojennej

Image by danuta niemiec from Pixabay

Idąc Skwerem Kościuszki zobaczycie Okręt-Muzeum ORP “Błyskawicę”.  Spodoba się wszystkim dzieciom i dorosłym, którzy interesują się II wojną światową i życiem na okręcie.  Więcej o polskiej Marynarce Wojennej i dziejach oręża polskiego na morzu dowiecie się w Muzeum Marynarki Wojennej. Znajdziecie tu bardzo bogate zbiory uzbrojenia (liczne zdemontowane z pokładów polskich okrętów).  Na zewnątrz znajduje się, najbogatsza w Polsce, ekspozycja broni i uzbrojenia morskiego. We wtorki muzeum zwiedzicie za darmo.

Muzeum Miasta Gdyni

Mój syn uwielbia muzea. Może wychodzić z jednego i wchodzić do drugiego. Jeżeli też tak lubicie, to z Muzeum Marynarki Wojennej jest tylko kilka kroków do Muzeum Miasta Gdyni. Jeżeli zwiedzacie z dziećmi koniecznie skorzystajcie z oprowadzania z edukatorem

Gdynia to młode miasto, ale zbiory muzeum są bardzo bogate. A co najważniejsze dla rodziców, którzy chcą zaciekawić swoje dzieci przeszłością, przedstawione w atrakcyjny sposób. W piątki wstęp bezpłatny.

Dar Pomorza

Image by danuta niemiec from Pixabay

Z “Błyskawicy” dostrzeżecie maszty pięknego żaglowca “Daru Pomorza”, który  w latach 1930 – 1981 roku  pływał pod polską banderą. Wielokrotnie z sukcesem brał udział w Operacji Żagiel. Obecnie na jego pokładzie odbywają się przedstawienia Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza (Tango / Na pełnym morzu, Kursk, ŻÓŁTA ŁÓDŹ PODWODNA). Koniecznie sprawdźcie repertuar.

Muzeum Emigracji

Muzeum, które całą rodziną regularnie odwiedzamy. Historie Polaków emigrujących w najodleglejsze zakątki świata są tak ciekawe, że jedna wizyta to zdecydowanie za mało. Dodatkowo w muzeum ciągle coś się zmienia i dzieje. Moim zdaniem jest to najbardziej otwarte na zwiedzających – małych i dużych – muzeum w Trójmieście. W środy wstęp bezpłatny.

Na wybrzeżu przy Muzeum Emigracji cumują wielkie wycieczkowce. Na stronie Portu Gdynia znajdziecie spis spodziewanych statków.

Mając więcej czasu warto z dzieciakami odwiedzić Centrum Nauki EXPERYMENT. Na pobyt tu przeznaczcie dużo czasu (u nas to zawsze przynajmniej 4 godziny). W weekendy, w cenie zwiedzania, można wziąć udział w ciekawych warsztatach dla dzieciaków. 

Sopot – uzdrowisko w Trójmieście

Image by Karolina Grabowska from Pixabay

My do Sopotu jeździmy poza sezonem. W sezonie od razu widać, że miasto jest celem rzeszy turystów. Spacer modnym Monciakiem i odpoczynek na ławeczce na najdłuższym drewnianym molo w Europie przyciągają nawet w nieciekawą pogodę. 

Pijalnia Wód Solankowych

Kiedy dotrzecie do Sopotu, pamiętajcie, że jesteście w uzdrowisku. Tu, ze Zdroju św. Wojciecha, samoczynnie wypływa solanka, która może być pita po rozcieńczeniu. Idąc Monciakiem na molo miniecie Dom Zdrojowy, w którym na III piętrze znajduje się punkt widokowy i pijalnia wód. Pijąc sopocką solankę uzupełnicie sole mineralne.

Grodzisko – skansen archeologiczny

Jest to najstarszy zabytek Sopotu, atrakcyjny szczególnie podczas często organizowanych imprez. Wówczas odbywają się liczne tematyczne pokazy i warsztaty. Dzieciaki mogą sprawdzić się w różnych rolach z przeszłości. Na placu zawsze pali się ognisko i można upiec przyniesione  ze sobą kiełbaski. 

Gdańsk – najstarszy w Trójmieście – historia na każdym kroku

Przyjeżdżamy tu, by chociaż pospacerować między kamieniczkami. Często organizujemy rowerowe wycieczki do oddalonych od centrum miejsc. W Gdańsku można spędzić z dziećmi cały weekend i ani chwili się nie nudzić. My polecamy szczególnie 4 atrakcje. Mając więcej czasu popłyńcie statkiem białej floty na Westerplatte, zwiedźcie Twierdzę Wisłoujście i Muzeum II Wojny Światowej. Dorosłym obowiązkowo polecam Europejskie Centrum Solidarności (my chodzimy tam z synem, ale nie jest to łatwa wystawa).

Hevelianum

Centrum znajduje się na Górze Gradowej, która przez wieki była najważniejszym punktem obrony miasta. Teraz tu łączy się przeszłość z nauką i przyszłością. Doskonałe miejsce dla młodych naukowców, którzy sprawdzą sami jak działa świat.  Multimedialne wystawy i możliwość dotykania albo obsługiwania gestami jest niezwykle wciągające.

Piwnica Romańska

Piwnica ta jest pozostałością kuchni i jadalni w XIII – wiecznym Klasztorze Dominikanów. Już samo schodzenie do podziemi Gdańska robi na dzieciach wrażenie. Przechodzącym przez piwnice towarzyszy głos lektora, dlatego zwiedzanie odbywa się w grupkach. latem znajdziecie tu prawdziwy chłód!

Żuraw

Image by drzalek83 from Pixabay

Symbol Gdańska – jego zdjęcie znajdziemy w wielu podręcznikach i przewodnikach. Pokażecie tu swoim dzieciakom, jak przez wieki wyglądało życie w portowym mieście.  A najfajniejszy jest sam mechanizm Żurawia. To tu widać, na czym polegała jego praca. W środy wstęp jest bezpłatny.

Ośrodek Kultury Morskiej

Przynajmniej raz w roku mój syn odwiedza interaktywną wystawę “Ludzie – Statki – Porty”. Oprócz obowiązkowego pochlapania się wodą (bądźcie na to przygotowani ;-)) dzieciaki dowiedzą się, jak wygląda praca na morzu, co zapewnia nam morze, dlaczego bywa niebezpieczne i jak powinniśmy o nie dbać. Na wystawę bilety kupujemy na wybraną wcześniej pełną godzinę. 

W tym samym budynku warto przejść wyżej na wystawę “Łodzie ludów świata”. Zapewniam Was, kilka razy będziecie się zastanawiać, jak można na tym pływać!

A jak przyjedziecie do Trójmiasta po raz kolejny to zaplanujcie jeszcze:

Co jeszcze zwiedzamy z dziećmi?

Warszawa

Węgry

3 Odpowiedzi

 1. Monika
  | Odpowiedz

  Dzięki za informacje, przydadzą się :). My (czyli ja, mąż i nasze niemal 5 letnie dziecko) pojedziemy na wczasy nad morze. Zamierzamy dokładnie rozejrzeć się po Gdyni :).

  • pugnosed
   | Odpowiedz

   To koniecznie zajrzyjcie jeszcze Państwo do Akwarium Gdyńskiego. W akwariach pływa całe mnóstwo przepięknych, ale też czasami przedziwnych morskich stworzeń.

 2. Monika
  | Odpowiedz

  Zajrzymy :).

Zostaw Komentarz