Majówka
czas wolny,  z dziećmi

Z dziećmi w mieście – Trójmiasto

W każdym mieście – Gdyni, Sopocie, Gdańsku znajdziecie coś innego.  Jeżeli lubicie plażę i traficie na piękną pogodę, z pewnością zabraknie  czasu, by zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca. 

Mój 10 – letni syn każdy weekend zaczyna pytaniem Gdzie jedziemy?  Często nie jedziemy nigdzie daleko. Zostajemy w Trójmieście i po raz kolejny odwiedzamy ulubione miejsca – jeżeli pogoda dopisuje – na rowerach.  Od tego roku w Trójmieście i okolicznych gminach można wypożyczyć wspomagany elektrycznie Rower Metropolitalny Mevo.

Przed przyjazdem warto sprawdzić, jakie imprezy w tym czasie będą  organizowane. Z okazji długich weekendów liczne instytucje wzbogacają swoją ofertę o dodatkowe atrakcje skierowane do całych rodzin.

Gdynia – najmłodsze miasto Trójmiasta

Przyjemnością będzie już sam spacer Bulwarem Nadmorskim i Skwerem Kościuszki.

Muzeum Marynarki Wojennej

Image by danuta niemiec from Pixabay

Idąc Skwerem Kościuszki zobaczycie Okręt-Muzeum ORP “Błyskawicę”. Spodoba się wszystkim dzieciom i dorosłym, którzy interesują się II wojną światową i życiem na okręcie.  Więcej o polskiej Marynarce Wojennej i dziejach oręża polskiego na morzu dowiecie się w Muzeum Marynarki Wojennej. Znajdziecie tu bardzo bogate zbiory uzbrojenia (liczne zdemontowane z pokładów polskich okrętów).  Na zewnątrz znajduje się, najbogatsza w Polsce, ekspozycja broni i uzbrojenia morskiego. We wtorki muzeum zwiedzicie za darmo.

Muzeum Miasta Gdyni

Mój syn uwielbia muzea. Może wychodzić z jednego i wchodzić do drugiego. Jeżeli też tak lubicie to z Muzeum Marynarki Wojennej jest tylko kilka kroków do Muzeum Miasta Gdyni. Jeżeli zwiedzacie z dziećmi koniecznie skorzystajcie z oprowadzania z edukatorem.  Gdynia to młode miasto, ale zbiory muzeum są bardzo bogate. A co najważniejsze dla rodziców, którzy chcą zaciekawić swoje dzieci przeszłością, przedstawione w atrakcyjny sposób. W piątki wstęp bezpłatny.

Dar Pomorza

Image by danuta niemiec from Pixabay

Z “Błyskawicy” dostrzeżecie maszty pięknego żaglowca “Daru Pomorza”, który  w latach 1930 – 1981 roku  pływał pod polską banderą. Wielokrotnie z sukcesem brał udział w Operacji Żagiel. Obecnie na jego pokładzie odbywają się przedstawienia Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza (Tango / Na pełnym morzu, Kursk, ŻÓŁTA ŁÓDŹ PODWODNA). Koniecznie sprawdźcie repertuar.

Muzeum Emigracji

Muzeum, które całą rodziną regularnie odwiedzamy. Historie Polaków emigrujących w najodleglejsze zakątki świata są tak ciekawe, że jedna wizyta to zdecydowanie za mało. Dodatkowo w muzeum ciągle coś się zmienia i dzieje. Moim zdaniem jest to najbardziej otwarte na zwiedzających – małych i dużych – muzeum w Trójmieście. W środy wstęp bezpłatny.

Na wybrzeżu przy Muzeum Emigracji cumują wielkie wycieczkowce. Na stronie Portu Gdynia znajdziecie spis spodziewanych statków.

Mając więcej czasu warto z dzieciakami odwiedzić Centrum Nauki EXPERYMENT. Na pobyt tu przeznaczcie dużo czasu (u nas to zawsze przynajmniej 4 godziny). W weekendy, w cenie zwiedzania, można wziąć udział w ciekawych warsztatach dla dzieciaków. 

Sopot – uzdrowisko w Trójmieście

Image by Karolina Grabowska from Pixabay

My do Sopotu jeździmy poza sezonem. W sezonie od razu widać, że miasto jest celem rzeszy turystów. Spacer modnym Monciakiem i odpoczynek na ławeczce na najdłuższym drewnianym molo w Europie przyciągają nawet w nieciekawą pogodę. 

Pijalnia Wód Solankowych

Kiedy dotrzecie do Sopotu, pamiętajcie, że jesteście w uzdrowisku. Tu, ze Zdroju św.Wojciecha, samoczynnie wypływa solanka, która może być pita po rozcieńczeniu. Idąc Monciakiem na molo miniecie Dom Zdrojowy, w którym na III piętrze znajduje się punkt widokowy i pijalnia wód. Pijąc sopocką solankę uzupełnicie sole mineralne.

Grodzisko – skansen archeologiczny

Jest to najstarszy zabytek Sopotu, atrakcyjny szczególnie podczas często organizowanych imprez. Wówczas odbywają się liczne tematyczne pokazy i warsztaty. Dzieciaki mogą sprawdzić się w różnych rolach z przeszłości. Na placu zawsze pali się ognisko, i można upiec przyniesione  ze sobą kiełbaski. 

Gdańsk – najstarszy w Trójmieście – historia na każdym kroku

Przyjeżdżamy tu, by chociaż pospacerować między kamieniczkami. Często organizujemy rowerowe wycieczki do oddalonych od centrum miejsc. W Gdańsku można spędzić z dziećmi cały weekend i ani chwili się nie nudzić. My polecamy szczególnie 4 atrakcje. Mając więcej czasu popłyńcie statkiem białej floty na Westerplatte, zwiedźcie Twierdzę Wisłoujście i Muzeum II Wojny Światowej. Dorosłym obowiązkowo polecam Europejskie Centrum Solidarności (my chodzimy tam z synem, ale nie jest to łatwa wystawa).

Image by yasioo from Pixabay

Hevelianum 

Centrum znajduje się na Górze Gradowej, która przez wieki była najważniejszym punktem obrony miasta. Teraz tu łączy się przeszłość z nauką i przyszłością. Doskonałe miejsce dla młodych naukowców, którzy sprawdzą sami jak działa świat.  Multimedialne wystawy i możliwość dotykania albo obsługiwania gestami jest niezwykle wciągające.

Piwnica Romańska

Piwnica ta jest pozostałością kuchni i jadalni w XIII – wiecznym Klasztorze Dominikanów. Już samo schodzenie do podziemi Gdańska robi na dzieciach wrażenie. Przechodzącym przez piwnice towarzyszy głos lektora, dlatego zwiedzanie odbywa się w grupkach. latem znajdziecie tu prawdziwy chłód!

Żuraw

Image by drzalek83 from Pixabay

Symbol Gdańska – jego zdjęcie znajdziemy w wielu podręcznikach i przewodnikach. Pokażecie tu swoim dzieciakom, jak przez wieki wyglądało życie w portowym mieście.  A najfajniejszy jest sam mechanizm Żurawia. To tu widać, na czym polegała jego praca. W środy wstęp jest bezpłatny.

Ośrodek Kultury Morskiej

Przynajmniej raz w roku mój syn odwiedza interaktywną wystawę “Ludzie – Statki – Porty”. Oprócz obowiązkowego pochlapania się wodą (bądźcie na to przygotowani ;-)) dzieciaki dowiedzą się, jak wygląda praca na morzu, co zapewnia nam morze, dlaczego bywa niebezpieczne i jak powinniśmy o nie dbać. Na wystawę bilety kupujemy na wybraną wcześniej pełną godzinę. 

W tym samym budynku warto przejść wyżej na wystawę “Łodzie ludów świata”. Zapewniam Was, kilka razy będziecie się zastanawiać, jak można na tym pływać!

A jak przyjedziecie do Trójmiasta po raz kolejny to zaplanujcie jeszcze:

Co jeszcze zwiedzamy z dziećmi?

Warszawa

Węgry

Podziel się ze znajomymi

komentarze 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *