Pyszne serki do chleba, warzyw i tak po prostu

with Brak komentarzy

Na stoiskach z serami kuszą swoim wyglądem: kolorowe rolady serowe, serki nadziewane ziołami, oliwkami, suszonymi pomidorami, marynowanymi warzywami, kandyzowanymi owocami … .

Przy niewielkim nakładzie czasu zrobimy takie w domu. A co najważniejsze – jakie będą, zależy tylko od naszych upodobań i kreatywności. Kozi, owczy, tofu, z nerkowców … . Z orzechami, nasionami, ziołami … . 

Na spotkanie w gronie koleżanek przygotowałam dwa rodzaje serków z prażonymi orzechami i nasionami oraz przekładany bazylią i suszonymi pomidorami. Przepisy poniżej. Spróbujcie. Pracy niewiele, efekt znakomity. Każde dodane przeze mnie nasiona i orzechy można pominąć lub zastąpić innymi. Co kto lubi!

Serek z orzechami i nasionami

Przygotuj:

2 lub 3 kokilki, miseczki, plastikowe pojemniki wyłożone dokładnie folią spożywczą (jaki kształt wybierzesz, taki będzie serek). Im dokładniej i bez zagięć ułożymy folię, tym ładniej będzie wyglądał nasz serek na stole.

Składniki:

 • 2 opakowania naturalnego serka twarogowego (ja łączę philadelphię z Bieluchem – sama philadelphia jest za płynna, sam Bieluch za gęsty)
 • 1 łyżka nasion konopi
 • 1 garść migdałów
 • 1 garść orzechów włoskich 
 • 1 garść orzechów pekan
 • 3 garście niesolonych pistacji
 • sól i ostra papryka do smaku

 

 1. Oba serki dokładnie połącz.
 2. Na suchej patelni dokładnie upraż wszystkie nasiona i orzechy. Odstaw do ostygnięcia. (Ja nie prażę pistacji – ale to kwestia gustu.)
 3. Teraz ze wszystkich nasion i orzechów trzeba zrobić drobną mieszankę. Ja wykorzystuję do tego mały blender kielichowy. Trzeba tylko uważać, by nie zrobić papki. Można też konopie delikatnie roztłuc w moździerzu, orzechy i migdały pokroić.
 4. Wszystkie składniki (serek, orzechy i nasiona) dokładnie wymieszaj.
 5. Dopraw do smaku solą i papryką.
 6. Przełóż do wyłożonych folią naczyń i wstaw do lodówki na kilka godzin.
 7. Aby podać na stół, pojemnik, jak foremkę do babek, odwróć do góry dnem i postaw na drewnianej desce, talerzyku, półmisku. Ściągnij folię i gotowe! Możesz posypać jeszcze pistacjami.

Serek przekładany bazylią i suszonymi pomidorami

Przygotuj:

Miseczkę wyłożoną folią spożywczą. Wybierz taki kształt i rozmiar, jaki chcesz nadać serkowi.

Składniki:

 • 2 opakowania naturalnego serka twarogowego (ja łączę philadelphię z Bieluchem – sama philadelphia jest za płynna, sam Bieluch za gęsty). Pysznie udaje się z serkiem kozim. 
 • pęczek bazylii
 • 3 garście orzeszków piniowych (można je zastąpić innymi ulubionymi np. ziemnymi lub włoskimi)
 • 1/4 kubka suszonych pomidorów
 • ząbek czosnku (można pominąć)
 • oliwa z oliwek
 • sól i pieprz
 1. Dokładnie połącz serki. Dopraw solą i pieprzem.
 2. Upraż orzeszki piniowe.
 3. Bazylię i 2/3 orzeszków piniowych utrzyj w moździerzu. Dodawaj powoli tyle oliwy, by powstająca masa nie była sucha. Dopraw delikatnie solą.
 4. Pomidory i czosnek zblenduj na prawie gładką masę. Jeżeli pomidory nie były wcześniej w oliwie, dodaj przed blendowaniem. Dopraw.
 5. Do wyłożonej folią miski kolejno wkładaj: część serka, masę z bazylii, kolejną warstwę serka, masę z pomidorów, resztę serka. (Im mniej wymiesza nam się serek z kolorowymi masami, tym ładniej będzie wyglądać).
 6. Serek wstaw na kilka godzin do lodówki.
 7. Tak jak z serkiem z orzechami i nasionami – przed podaniem z serka zrób babkę, którą posyp prażonymi orzeszkami piniowymi.

Pomysł na przekładany serek zaczerpnęłam ze strony:  the FOOD CHARLATAN

Zostaw Komentarz