z dziećmi

Odwiedźmy Warszawę! Miejsca, które warto z dzieckiem zwiedzić w stolicy.

Lubimy muzea. Rodzinnie – taka nasza wspólna cecha. W Trójmieście i na Kaszubach niektóre odwiedzamy regularnie. W ulubionych często korzystamy z oferty warsztatowej skierowanej do samych dzieci lub całych rodzin. Podczas wakacji czy weekendowych wypadów zawsze szukamy muzeów w okolicy. Wypoczynek na plaży czy nad jeziorem – oczywiście, byle nie całymi dniami.

Warszawa jest wspaniałym miejscem dla muzealnych szwędaczy. Tak naprawdę zawsze jesteśmy tu za krótko. Tyle miejsc wartych zobaczenia. A te, które widzieliśmy kilka lat temu zmieniły się tak, że znowu trzeba do nich zajrzeć. 

Poniżej lista miejsc – nie tylko muzeów, które mój 10 – latek poleca rówieśnikom. 

Centrum Nauki Kopernik

Miejsce, w którym doświadczamy, jak ciekawa jest nauka o tym wszystkim, co nas otacza. I tylko my dorośli wiemy, że to nauka. Dla dzieci wszystko tu jest fascynującą zabawą, dzięki której poznają zjawiska rządzące przyrodą. 

Będąc w centrum koniecznie wybierzcie jedną z atrakcji w planetarium.  My wybraliśmy film „Sekrety kartonowej rakiety”, z którą poznaliśmy planety Układu Słonecznego.

My spędziliśmy tu cały dzień. Chociaż centrum poznacie w ok. 2 – 3 godziny, dla nas to było zdecydowanie za mało. Warto kupić bilety przez internet. Zaoszczędzicie czas.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

POLIN  w 2016 roku zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award (Europejskie Muzeum Roku).  

Przechodząc przez kolejne sale poznajemy tu 1000 – letnią historię polskich Żydów. Dla nas w tym muzeum historia Polski to tło dla zwykłych codziennych historii pojedynczych osób.  

POLIN to muzeum, w którym przeszłość opowiadana jest tak, byśmy jej dotknęli. W salach znajdziemy zabytkowe przedmioty, malowidła, instalacje interaktywne, rekonstrukcje i makiety, projekcje wideo, dźwięki i teksty.

Możemy zwiedzać sami lub z przewodnikiem. Dla nas najlepszą opcją najczęściej jest zwiedzanie z audio przewodnikiem. Tak było i tu.

Z dziećmi sugerowane jest ominięcie wystawy Zagłada (1939 – 1945).

Muzea historyczne bywają nudne, z przeszłością zamkniętą w gablotach.  Są też inne: wykorzystujące nowoczesne technologie, działające na zmysły i poruszające serca. POLIN takie jest. Ale dla mnie POLIN to jest jeszcze coś – to jedno z najpiękniejszych muzeów historycznych, jakie widziałam. 

Muzeum Fryderyka Chopina

Znajduje się w Zamku Ostrogskich

Tu poznacie Fryderyka Chopina – kompozytora, ale przede wszystkim człowieka – syna, ucznia, mężczyznę.

Niesamowite wrażenia. Przy rozbrzmiewających dźwiękach muzyki Chopina, oglądamy przedmioty związane z życiem kompozytora. Mojego syna najbardziej zafascynowało życie codzienne, szczególnie Frycka- ucznia i np. wykonany przez niego rysunek nauczyciela. Długo też stał nad odlewami dłoni kompozytora i pośmiertna maska. W sali Kompozytor wysłuchacie utworów Chopina, wykonywanych przez światowej sławy pianistów, grających na fortepianach pochodzących z jego czasów. 

Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka 

Znajduje się w Narodowym Banku Polskim. Zwiedzanie jest bezpłatne. W Centrum Pieniądza NBP poznajemy historię pieniądza – od momentu, gdy środkiem płatniczym były rzadkie, pożądane przedmioty (płacidła) po pieniądz wirtualny.

To tutaj możecie podnieść prawdziwą sztabę złota, wejść do prawdziwego skarbca, poznać warsztat pracy projektanta monet, sprawdzić autentyczność banknotów, które macie w portfelu.

Historia pieniądza jest ciekawa. Tu zobaczycie, że fascynująca.

Mój syn bardzo zaangażował się w szukanie rozwiązań zadań z tabliczki, którą otrzymał na początku zwiedzania. Dzięki prawidłowym odpowiedziom uzyskał szyfr otwierający sejf. A w nim była pamiątka z Centrum Pieniądza NBP.

Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury i Nauki

Mój syn uwielbia parki dinozaurów. Ale tak naprawdę dopiero tu czujemy, że dinozaur to nie stwór z bajki. Muzeum zrobi wrażenie na wszystkich przyszłych paleontologach. Przede wszystkim dlatego, że znajdujące się tu eksponaty są prawdziwe! W największej sali stoi ogromny szkielet roślinożernego dinozaura znalezionego przez polskich paleontologów na pustyni Gobi, w innej ogromny tarbozaur, a w kolejnej znajdziecie czaszki i szkielety krwiożerców. Sporo eksponatów pochodzi z terytorium Polski m.in. najstarsza znana żaba czy silezaur – niewielki krewniak najwcześniejszych dinozaurów.

Warszawę warto odwiedzić z dziećmi o różnych porach roku. Zawsze znajdziecie nowe miejsca i atrakcje. Jak znieść samą podróż do stolicy? 

Podziel się ze znajomymi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *