Obowiązki domowe 10 – latka

with Brak komentarzy

Cofnijmy się o kilkadziesiąt lat 😉 

Ja pamiętam to tak: obowiązki domowe są czymś naturalnym i każde dziecko musi w domu pomagać. Pewno każdy z nas miał co innego na swojej liście do odhaczenia każdego dnia. Ale taka lista – niekoniecznie spisana – była. Często na pierwszym miejscu było zajmowanie się młodszym rodzeństwem. Wiele starszych sióstr i braci ciągnęło na plac zabaw “swój ogon”.  Do tego dochodziło z czasem coraz więcej prac domowych. Nikogo nie dziwiło 10 – letnie dziecko, które regularnie sprząta swój pokój, ścieli łóżko, odkurza, wychodzi z psem, nakrywa do stołu i jeszcze kilka rzeczy robi codziennie.

Jak poradzi sobie kiedyś nasze dziecko?

Badania pokazują, że współczesne 10 – latki obowiązków mają niewiele. Niektóre dzieciaki okazjonalnie pomagają w domu: nakrywają do stołu, ścielą łóżko, pomagają w sprzątaniu swojego pokoju (pomagają, bo z rzadka samodzielnie sprzątają). A szkoda. Włączanie dzieci w domowe obowiązki, oprócz praktycznych umiejętności, kształci poczucie odpowiedzialności, uczy gospodarowania czasem, planowania działań. Jeżeli chcemy, aby w przyszłości nasze dziecko radziło sobie w codziennym życiu, musimy je w tę codzienność włączać.

Obowiązki bez strat

Co bez większego uszczerbku dla naszego domu powinni robić już najmłodsi? Całkiem sporo. Moim zdaniem warto zacząć, już jak najwcześniej, od obowiązków związanych z najbliższym otoczeniem. Niech dziecko ścieli swoje łóżko (na początku układa rozrzuconą pościel), kładzie na miejsce porozrzucane zabawki, wrzuca brudne ubrania do przeznaczonego na nie pojemnika (zgroza! moja walka z pojedynczymi skarpetkami pod łóżkiem, podkoszulkami między zabawkami nadal trwa). Gdy pójdzie do pierwszej klasy, niech samo się pakuje. Koniecznie. W pierwszych tygodniach szkoły możecie dziecku przy pakowaniu towarzyszyć. Potem, gdy jest taka potrzeba, razem z dzieckiem sprawdźcie, czy wszystko jest w plecaku. 

Dlaczego ja mam to robić?

Dokładanie dziecku kolejnych obowiązków bywa trudne. U mojego syna natychmiast pojawia się opór, któremu towarzyszą słowa Dlaczego ja?! Czasami wystarczy rozmowa o obowiązkach wszystkich członków rodziny. Bywa, że wywiązuje się dłuższa dyskusja. Najlepiej jest jednak, gdy obowiązek jest równocześnie na rękę mojemu dziecku. Tak było z samodzielnym przygotowywaniem ubrań. Mój syn zaczął to robić jako 4 – latek. Było to efektem mojej codziennej, porannej paniki, kiedy żaden przygotowany przeze mnie strój mu nie odpowiadał. Codziennie przerabialiśmy to samo: nie te spodenki, gryzące koszulki, skarpetki nie w taki wzorek. Każdy poranek był pełen fochów i humorów. Rozwiązaniem było pozwolenie, by młody sam wybierał sobie zestaw na następny dzień. Musiał tylko dostosować strój do pogody. Ta samodzielność nauczyła mnie, że:

 • Jak rodzicom jest zimno, to nie znaczy, że mojemu synowi też!
 • Dobór kolorów to kwestia gustu – u każdego zupełnie innego. 
 • Im większy porządek w szafce z ubraniami, tym większa awantura, że nic tu nie można znaleźć.

Na samodzielność własnego dziecka najpierw przygotujcie się sami. Im szybciej, tym lepiej.

Najprościej i najprzyjemniej jest jednak, jak przemycimy obowiązek w postaci zabawy. 

Twoje dziecko na pewno to potrafi!

Poniżej zadania, które można wpisać na listę obowiązków 10 – latka. Nie wszystkie na raz! Z propozycji wybierzcie kilka, w zależności od jego samodzielności,  a z czasem …  dokładajcie.

 1. Nakrywanie do stołu i sprzątanie po posiłkach.
 2. Pomoc w przygotowywaniu posiłków. Z czasem samodzielne przygotowywanie np. łatwych przekąsek na podwieczorek.
 3. Rozkładanie zakupów.
 4. Rozpakowywanie zmywarki. Z czasem – wkładanie do niej brudnych naczyń.
 5. Odkurzanie swojego pokoju. Z czasem – np. przedpokoju, salonu.
 6. Wyrzucanie śmieci.
 7. Pomoc w segregowaniu ubrań do prania.
 8. Układanie swoich wypranych ubrań w szafce.
 9. Karmienie domowych zwierząt.
 10. Wyprowadzanie psa.

Im mniej obowiązków ma nasze dziecko, tym trudniejsze będzie ich poszerzanie. Ale warto!

 

Źródło ilustracji: pixabay

Zostaw Komentarz